Leadership

Call for Participation FY20

Downloadable and Printable Document

Nominated and Elected on June 17, 2020 at the virtual Annual Meeting

Title Candidate District
President Becky Moriarty WEST
Vice President Marge McDonald NORTHEAST
Past President Brian O’Grady WEST
Secretary Susan Pacheco METRO
Asst. Secretary Janice Long METRO/CENTRAL
Treasurer Emily Shea METRO
Asst. Treasurer Mignonne Murray METRO
Conference Chair Jodi Zepke WEST
Legislative Jayne Colino METRO
Certification Joanne Moore SOUTHEAST
At Large Amy Waters CENTRAL
At Large Pam Hunt SOUTHEAST
At Large Grace O’Donnell METRO
At Large Terri Marciello NORTHEAST
At Large Stacey Minchello NORTHEAST
At Large Sharmila Biswas SOUTHEAST
At Large Nancy Hill SOUTHEAST

 

Regional Representatives

 

Northeast District Board Memebers: McDonald, Marciello, Minchello

District Region Municipalities
MCOA Regional Representatives with Towns and Phone Numbers
NE Minuteman Acton, Arlington, Bedford, Boxborough, Burlington, Carlisle, Concord, Harvard, Lexington, Lincoln, Littleton, Maynard, Stow, Wilmington, Winchester, Woburn Sharon Mercurio/Acton COA (978)929-6652
Kristine Shah/ Arlington COA (781)316-3400
NE Mystic Valley Everett, Malden, Medford, Melrose, North Reading, Reading, Stoneham, Wakefield Judy Luciano/ Wakefield COA  (781)245-3312
NE NSACA covering the AAA/HCC districts of North Shore Elder Services, Greater Lynn
Senior Services, and Senior Home Care Services
Beverly, Danvers, Essex, Gloucester, Hamilton, Ipswich, Lynn, Lynnfield, Manchester, Marblehead, Middleton, Nahant, Peabody, Rockport, Salem, Saugus, Swampscott, Topsfield, Wenham

Carolyn Wynn/ Peabody COA  (978)531-2254

Pam Parkinson/ Danvers COA  (978)762-0208

 

 

 

NE Merrimack Valley Amesbury, Andover, Billerica, Boxford, Chelmsford, Dracut, Dunstable, Georgetown, Groveland, Haverhill, Lawrence, Lowell, Merrimac, Methuen, Newbury, Newburyport, North Andover, Rowley, Salisbury, Tewksbury, Tyngsborough, West Newbury, Westford, Pam Blaquiere/ Boxford COA (978)887-3591
Theresa Woodbury/ West Newbury COA
(978)363-1104
Colleen Ranshaw-Fiorello/ Georgetown COA
(978)352-5726
Bethany Loveless/ Dracut COA (978)957-2611
Brienne Walsh/ Rowley COA (978)948-7637
Jean Bushnell/ Billerica COA (978)671-0916
Irene O’Brien/North Andover COA (978)688-9560

 

Southeast District Board Members: Moore, Hunt, Noonan, Biswas

District Region Municipalities
MCOA Regional Representatives with Towns and Phone Numbers
SE Coastline Acushnet, Dartmouth, Fairhaven, Gosnold, Marion, Mattapoisett, New Bedford, Rochester Jackie Coucci/ Mattapoisett COA (508)758-4110
Debra Lee/ New Bedford COA (508)991-6251
Cynthia Wallquist/ New Bedford COA (508)991-6251
Amy DiPietro/ Dartmouth COA (508)999-4717
SE

South Shore

 


Braintree, Cohasset, Hingham, Holbrook, Hull, Milton, Norwell, Quincy, Randolph, Scituate, Weymouth
Linda Hayes/ Scituate COA (781)545-8722
Susan Curtin/ Norwell COA (781)659-7878 
SE Old Colony Abington, Avon, Bridgewater, Brockton, Carver, Duxbury, East Bridgewater, Easton, Halifax, Hanover, Hanson, Kingston, Lakeville, Marshfield, Middleborough, Pembroke, Plymouth, Plympton, Rockland, Stoughton, Wareham, West Bridgewater, Whitman Carol C. Hamilton/ Marshfield COA
(781)834-5581
Andrea Priest/ Middleboro COA (508)946-2490
Michelle Bratti/ Plymouth COA (508)830-4230
Gretchen Emmetts/ Pembroke COA (781)294-8220
SE Cape & Islands Aquinnah, Barnstable, Bourne, Brewster, Chatham, Chilmark, Dennis, Eastham, Edgartown, Falmouth, Harwich,  Mashpee, Nantucket, Oak Bluffs, Orleans, Provincetown, Sandwich, Tisbury, Truro, Wellfleet, West Tisbury, Yarmouth

Judi Wilson/Orleans (508)255-6333

 

 

SE Bristol County Attleboro, Berkley, Dighton, Fall River, Freetown, Mansfield, North Attleboro, North Westport, Norton, Raynham, Rehoboth, Seekonk, Somerset, Swansea, Taunton, Westport

Beverly Bisch/Westport (508)636-1026

Laurie Pimentel/Swansea COA  (508)676-1831

 

Metro District Board Members: Colino, Hickey, Shea, Pacheco, Long

District Region Municipalities
MCOA Regional Representatives with Towns and Phone Numbers
Metro Bay Path Ashland, Dover, Framingham, Holliston, Hopkinton, Hudson, Marlborough, Natick, Northborough, Sherborn, Southborough, Sudbury, Wayland, Westborough Trish Pope/Marlborough COA (978)485-6492
Amy Beck/Hopkinton COA (508)497-9730
Metro Boston, Cambridge, Somerville, Chelsea, Revere, Winthrop Boston, Cambridge, Somerville, Chelsea, Revere, Winthrop

Melissa Carlson/Boston Age Strong Commission

(617)635-4366

 

Metro Springwell Belmont, Brookline, Needham, Newton, Waltham, Watertown, Wellesley, Weston Nava Niv-Vogel/ Belmont COA (617)993-2975
Anne-Marie Gagnon/ Watertown COA (617)972-6490
Metro HESSCO Canton, Dedham, Foxborough, Medfield, Millis, Norfolk, Norwood, Plainville, Sharon, Walpole, Westwood, Wrentham

Lina Arena DeRosa/Westwood  (781)329-8799

Kathie Medieros/Sharon  (&81)784-8000

Kerri McManama/Walpole  (508)668-3330

Central District Board Members: Waters, Yager

District Region Municipalities
MCOA Regional Representatives with Towns and Phone Numbers
Central Montachusetts Ashburnham, Ashby, Ayer, Berlin, Bolton, Clinton, Fitchburg, Gardner, Groton, Hubbardston, Lancaster, Leominster, Lunenburg, Pepperell, Princeton, Shirley, Sterling, Templeton, Townsend, Westminster, Winchendon Debra Goodsell/Clinton COA (978)365-9416
Susan McCarthy/Pepperell (978)433-0326
Kathy Shelp/Groton COA (978)448-1170
Central Elder Services of Worcester Area Auburn, Barre, Boylston, Grafton, Hardwick, Holden, Leicester, Millbury, New Braintree, Oakham, Paxton, Rutland, Shrewsbury, West Boylston, Worcester

Judy O’Connor/ Millbury  (508)376-7047

Louise Charboneau/ Holden  (508)210-5570

Eileen Clarkson/ Barre COA (978)355-5004

Central Tri Valley Bellingham, Blackstone, Brookfield, Charlton, Douglas, Dudley, East Brookfield, Franklin, Hopedale, Medway, Mendon, Milford, Millville, North Brookfield, Northbridge, Oxford, Southbridge, Spencer, Sturbridge, Sutton, Upton, Uxbridge, Warren, Webster, West Brookfield Josie Dutil/Bellingham COA (508)966-0398
Leslie Wong/ Sturbridge COA (508)347-7575

 

 

West District Board Members:  O’Grady, Moriarty, Zepke

District Region Municipalities
MCOA Regional Representatives with Towns and Phone Numbers
West Greater Springfield Agawam, Brimfield, East Longmeadow, Hampden, Holland, Longmeadow, Monson, Palmer, Springfield, Wales, West Springfield, Wilbraham

Paula Dubord/Wilbraham COA (413)596-8379

Michael Squindo/Agawam COA (413)821-0604

West West Mass. Elder Belchertown, Chicopee, Granby, Holyoke, Ludlow, South Hadley, Ware Leslie Hennessey/South Hadley  (413)538-5042
West Highland Valley Amherst, Blandford, Chester, Chesterfield, Cummington, Easthampton, Goshen, Granville, Hadley, Hatfield, Huntington, Middlefield, Montgomery, Northampton, Pelham, Plainfield, Russell, Southampton, Southwick, Tolland, Westfield, Westhampton, Williamsburg, Worthington

Tina Gorman/Westfield COA (413)562-6435

Joan Linnehan/ Southampton COA (413)529-2105

 

 

West Franklin County Ashfield, Athol, Bernardston, Buckland, Charlemont, Colrain, Conway, Deerfield, Erving, Gill, Greenfield, Hawley, Heath, Leverett, Leyden, Monroe, Montague, New Salem, Northfield, Orange, Petersham, Phillipston, Rowe, Royalston, Shelburne, Shutesbury, Sunderland, Warwick, Wendell, Whately Paula Betters/Erving COA (413)423-3308
West Berkshire County Adams, Alford, Becket, Cheshire, Clarksburg, Dalton, Egremont, Florida, Great Barrington, Hancock, Hinsdale, Lanesborough, Lee, Lenox, Monterey, Mount Washington, New Ashford, New Marlborough, North Adams, Otis, Peru, Pittsfield, Richmond, Sandisfield, Savoy, Sheffield, Stockbridge, Tyringham, Washington, West Stockbridge, Williamstown, Windsor

 

Erica Samson Girgenti/ Adams COA
(413)743-8333
Jim Clark/ Pittsfield (413) 499-9346
Polly Mann Salenovich/Great Barrington COA
(413)528-1881

 

 

FY17 Massachusetts Councils on Aging Leadership

Standing Committees, Working Groups, Task Forces, Affiliations and Appointments

MCOA’s President appoints chairs and designating membership of the following Standing Committees, Working Groups, and Task Forces, as set forth in MCOA Bylaws*.  Affiliations elect their own leadership and  Statewide Commissions are appointed by the MCOA Board. Most positions are for a two years and individuals may be reappointed. Interested parties should review eligibility and the time commitment in “MCOA’s Call for Participation” and then complete and submit the application on the last page.

 

MCOA Standing Committees (9):

Governance Committee: Brian O’Grady, Becky Moriarty

Finance/Resource Development Committee: VEmily Shea, Brian O’Grady, Becky Moriatry, Joanne Moore

Education and Membership:  Terri Marciello, Becky Moriarty

Conference Committee: Becky Moriarty, Terri Marciello

Staff Certification: Joanne Moore

Legislative: Jayne Colino

Public Relations: Steve Fielding, Joanne Moore

Small and Rural COAs Committee: Brian O’Grady, Sharon Lally, Laura Dillingham Mailman

New Director Orientation: Marge McDonald, Carolyn Brennan, Laura Dillingham Mailman

MCOA Working Groups (6):

Supportive Day/Adult Day Health Working Group:  Laurie Pimenthal/Swansea, Judi Wilson/Harwich

Outreach Summit Working Group: Sheila Ronkin/Bellingham

Wellness Center Working Group:  vacant

Activities/Programming Working Group: Mignonne Murray/Auburn, Ashley Shaheen/Wellesley

Volunteer Coordinator’s Working Group: vacant

Board Development: vacant

MCOA Task Forces (23):

MMAHSC: Cynthia Wallquist

Property Tax Relief Task Force: Lina Arena-DeRosa, David Klein

Accreditation Task: Sharon Lally

Transportation Task Force: Judy O’Connor,  Jody Zepke, Carolyn Brennan

Fire Safety: Alma DeManche

Newsletter Highlights Editors Task Force: Lynn Wolf (staff)

EOEA Contract: Laura Dillingham Mailman

Protective Service/Elder at Risk Task Force: Terri Marciello, fPam Hunt

Mental Health Task Force: Debra Lee

MA Multicultural Coalition: Kathy Bowler (staff)

Technology Task Force:  Joanne Moore (My Senior Center), Jayne Colino (ServTraker)

Emergency Preparedness Task Force: Carolyn Brennan

Title IIIC Task Force: Pam Hunt

Awards Task Force: Joanne Moore, Jayne Colino, Brian O’Grady, Kathy Bowler (staff)

Evidence Based Task Forces: David P. Stevens (staff)

Asthma Task Force: Sheila Ronkin

WHO Age Friendly Communities:  Emily Shea, Kathi Bailey, Ruthann Dobek, Brian O’Grady, Jayne Colino

MAOA Board: Mary Kay Browne (staff)

AARP Board: Kathy Bowler (staff)

Charity: (on hold)

Regional Affiliations within MCOA (3)

Cape Coast: Lynn Waterman and Chris Hottle

CEMACA:  Amy Waters

WMACA: Jodi Zepke

State Commission Appointments (4)

Falls Prevention- Joanne Moore

PCA- Kristan McCosh

LGBT- David P. Stevens, Kathy Bowler

MA DOR 360- David Klein

Malnutrition of Older Adults – Tara Hatala

National Liaison

NISC- Jayne Colino, Joanne Moore

Staff Commitments:

David P. Stevens: MA Healthy Aging Collaborative Executive and Advisory Committees;
  MA DPH Community of Practice;
  Elder Stakeholders; Elder Economic Security Coalition;
  MA Municipal Association Human Services Council, Executive Committee;
  Cooley Dickinson Hospital Patient Family Advisory Council and Healthy Aging Committee;
  LGBT Aging Commission
  Lathrop Communities
   
Kathy Bowler: DPH Community of Practice – Healthy Eating Task Force;
  Multicultural Task Force;
  MA Healthy Aging Collaborative Diversity Work Group;
  AARP MA Executive Council;
  Holyoke Health Center Board of Director;
  Loomis Communities Board of Directors
   
Mary Kay Browne: MA Healthy Aging Coalition Advisory Council;
  DPH Community of Practice – Built Environment;
  DPH Preventive Health and Human Services Block Grant Advisory Committee;
  Elder Economic Security Commission Meeting;
   
Donna Popkin: MA DPH Community of Practice;
  DTA Advisory Council/Chelsea;
  DTA SNAP Recruitment
  SNAP Gap Coalition;
  MassDOT/MassMobility;
  MA Public Health Association;
  Billerica Cable TV

Stay Connected

Sign up for news, highlights, and events delivered right to your inbox.

Massachusetts Councils
on Aging

116 Pleasant Street, Suite 306
Easthampton, MA 01027
Telephone: 413-527-6425
Fax: 413-527-7138