Print Friendly, PDF & Email

Leadership

Elected on June 23, 2022 at the Annual Meeting held at Devens Commons

Title Candidate District
Chair Marge Yetman NORTHEAST
Vice Chair Emily Shea METRO
Past Chair Becky Moriarty WEST
Secretary Susan Pacheco METRO
Asst. Secretary Janice Long METRO/CENTRAL
Treasurer Mignonne Murray METRO
Asst. Treasurer Brian O’Grady WEST
Conference Chair Jodi Zepke WEST
Certification Joanne Moore SOUTHEAST
At Large Josie Dutil* CENTRAL
At Large Amy Waters CENTRAL
At Large Pam Hunt SOUTHEAST
At Large Grace O’Donnell METRO
At Large Terri Marciello NORTHEAST
At Large Stacey Minchello NORTHEAST
At Large Sharmila Biswas SOUTHEAST
At Large Nancy Hill SOUTHEAST

*as of 1/26/2023

Regional Representatives

Northeast District: Yetman, Marciello, Minchello
Region Municipalities Regional Representatives
Minuteman Acton, Arlington, Bedford, Boxborough, Burlington, Carlisle, Concord, Harvard, Lexington, Lincoln, Littleton, Maynard, Stow, Wilmington, Winchester, Woburn Sharon Mercurio, Acton COA, (978) 929-6652
Kristine Shah, Arlington COA, (781) 316-3400
Mystic Valley Chelsea, Everett, Malden, Medford, Melrose, North Reading, Reading, Revere, Stoneham, Wakefield, Winthrop TBD
Greater Lynn Senior Services, and SeniorCare Beverly, Essex, Gloucester, Hamilton, Ipswich, Lynn, Lynnfield, Manchester-by-the-Sea, Nahant, Rockport, Saugus, Swampscott, Topsfield, Wenham Theresa Woodbury, Hamilton COA, (978) 468-5595
AgeSpan Amesbury, Andover, Billerica, Boxford, Chelmsford, Danvers, Dracut, Dunstable, Georgetown, Groveland, Haverhill, Lawrence, Lowell, Marblehead, Merrimac, Middleton, Methuen, Newbury, Newburyport, North Andover, Peabody, Rowley, Salem, Salisbury, Tewksbury, Tyngsborough, West Newbury, Westford Pam Blaquiere, Boxford COA, (978) 887-3591
Colleen Ranshaw-Fiorello, Georgetown, (978) 352-5726
Bethany Loveless, Dracut COA, (978) 957-2611
Brienne Walsh, Merrimac COA, (978) 948-7637
Jean Bushnell, Billerica COA, (978) 671-0916
Kathy Shelp, North Andover COA, (978) 688-9560
Southeast District: Moore, Hunt, Biswas, Hill
Region Municipalities Regional Representatives
Coastline Acushnet, Dartmouth, Fairhaven, Gosnold, Marion, Mattapoisett, New Bedford, Rochester Jackie Seney, Mattapoisett COA, (508) 758-4110
Cynthia Wallquist, New Bedford COA, (508) 991-6251
Amy DiPietro, Dartmouth COA, (508) 999-4717
South Shore Braintree, Cohasset, Hingham, Holbrook, Hull, Milton, Norwell, Quincy, Randolph, Scituate, Weymouth Linda Kelley, Scituate COA, (781) 545-8722
Susan Curtin, Norwell COA, (781) 659-7878
Old Colony Abington, Avon, Bridgewater, Brockton, Carver, Duxbury, East Bridgewater, Easton, Halifax, Hanover, Hanson, Kingston, Lakeville, Marshfield, Middleborough, Pembroke, Plymouth, Plympton, Rockland, Stoughton, Wareham, West Bridgewater, Whitman Carol C. Hamilton, Marshfield COA, (781) 834-5581
Michelle Bratti, Plymouth COA, (508) 830-4230
Gretchen Emmetts, Pembroke COA, (781) 294-8220
Emily Williams, Bridgewater COA, (508) 697-0929
Cape & Islands Aquinnah, Barnstable, Bourne, Brewster, Buzzards Bay, Chatham, Chilmark, Dennis, Eastham, Edgartown, Falmouth, Gay Head, Harwich, Hyannis, Mashpee, Nantucket, Oak Bluffs, Orleans, Provincetown, Sandwich, Tisbury, Truro, Wellfleet, West Tisbury, Yarmouth Judi Wilson, Orleans COA, (508) 255-6333
Bristol County Attleboro, Berkley, Dighton, Fall River, Freetown, Mansfield, North Attleboro, North Westport, Norton, Raynham, Rehoboth, Seekonk, Somerset, Swansea, Taunton, Westport Beverly Bisch, Westport COA, (508) 636-1026
Laurie Pimentel, Swansea COA, (508)676-1831
Metro District: Shea, Pacheco, Murray, O’Donnell
Region Municipalities Regional Representatives
BayPath Ashland, Dover, Framingham, Holliston, Hopkinton, Hudson, Marlborough, Natick, Northborough, Sherborn, Southborough, Sudbury, Wayland, Westborough Trish Pope, Marlborough COA, (978) 485-6492
Amy Beck, Hopkinton COA, (508) 497-9730
Randy Aylsworth, Framingham COA, (508) 532-5980
Boston, Cambridge, Somerville, Chelsea, Revere, Winthrop Boston, Cambridge, Somerville, Chelsea, Revere, Winthrop Melissa Carlson, Boston AgeStrong Commission, (617) 635-4366
Springwell Belmont, Brookline, Chestnut Hill, Needham, Newton, Waltham, Watertown, Wellesley, Weston LaTanya Steele, Needham COA (781) 455-7555
HESSCO Canton, Dedham, Foxborough, Medfield, Millis, Norfolk, Norwood, Plainville, Sharon, Walpole, Westwood, Wrentham Lina Arena-DeRosa, Westwood COA, (781) 329-8799
Kathie Medieros, Sharon COA, (781) 784-8000
Kerri McManama, Walpole COA, (508) 668-3330
Central District: Waters, Long, Dutil
Region Municipalities Regional Representatives
Aging Services of North Central Massachusetts Ashburnham, Ashby, Ayer, Berlin, Bolton, Clinton, Fitchburg, Gardner, Groton, Hubbardston, Lancaster, Leominster, Lunenburg, Pepperell, Princeton, Shirley, Sterling, Templeton, Townsend, Westminster, Winchendon Debra Goodsell, Clinton COA, (978) 365-9416
Elder Services of Worcester Area Auburn, Barre, Boylston, Grafton, Hardwick, Holden, Leicester, Millbury, New Braintree, Oakham, Paxton, Rutland, Shrewsbury, West Boylston, Worcester Eileen Clarkson, Barre COA  978-355-5004
Tri-Valley Bellingham, Blackstone, Brookfield, Charlton, Douglas, Dudley, East Brookfield, Franklin, Hopedale, Medway, Mendon, Milford, Millville, North Brookfield, Northbridge, Oxford, Southbridge, Spencer, Sturbridge, Sutton, Upton, Uxbridge, Warren, Webster, West Brookfield Leslie Wong, Sturbridge COA, (508) 347-7575
West District: O’Grady, Moriarty, Zepke
Region Municipalities Regional Representatives
Greater Springfield Agawam, Brimfield, East Longmeadow, Hampden, Holland, Longmeadow, Monson, Palmer, Springfield, Wales,
West Springfield, Wilbraham
Paula Dubord, Wilbraham COA, (413) 596-8379
Michael Squindo, Agawam COA, (413) 821-0604
WestMass ElderCare Belchertown, Chicopee, Granby, Holyoke, Ludlow, South Hadley, Ware Leslie Hennessey, South Hadley COA, (413) 538-5042
Sherry Manyak, Chicopee COA, (413) 534-3698
Highland Valley Amherst, Blandford, Chester, Chesterfield, Cummington, Easthampton, Goshen, Granville, Hadley, Hatfield, Huntington, Middlefield, Montgomery, Northampton, Pelham, Plainfield, Russell, Southampton, Southwick, Tolland, Westfield, Westhampton, Williamsburg, Worthington Tina Gorman, Westfield COA, (413) 562-6435
LifePath Ashfield, Athol, Bernardston, Buckland, Charlemont, Colrain, Conway, Deerfield, Erving, Gill, Greenfield, Hawley, Heath, Leverett, Leyden, Monroe, Montague, New Salem, Northfield, Orange, Petersham, Phillipston, Rowe, Royalston, Shelburne, Shutesbury, Sunderland, Warwick, Wendell, Whately

Jennifer Remillard*, South County COA (Sunderland), (413)665-2141

*as of 1/26/2023

Elder Services of Berkshire County Adams, Alford, Becket, Cheshire, Clarksburg, Dalton, Egremont, Florida, Great Barrington, Hancock, Hinsdale, Lanesborough, Lee, Lenox, Monterey, Mount Washington, New Ashford, New Marlborough, North Adams, Otis, Peru, Pittsfield, Richmond, Sandisfield, Savoy, Sheffield, Stockbridge, Tyringham, Washington, West Stockbridge, Williamstown, Windsor Jim Clark, Pittsfield COA, (413) 499-9346

 

 

Massachusetts Councils
on Aging

116 Pleasant Street, Suite 306
Easthampton, MA 01027
 
Telephone: 413-527-6425
Fax: 413-527-7138